Matcher idag

 

SÖNDAG 16 JUNI

 

EM-slutspelet

   Polen logo    Nederländerna logo
Polen - Nederländerna 1-2
15:00
   Slovenien logo    Danmark logo
Slovenien - Danmark 1-1
18:00
   Serbien logo    England logo
Serbien - England
21:00
 

Superettan

Helsingborgs IFÖrebro
Helsingborgs IF - Örebro SK 1-0
15:00 - Olympia
Östers IFÖstersund
Östers IF - Östersunds FK 1-1
15:00 - Visma Arena, Växjö
Sandvikens IFIK Oddevold
Sandvikens IF - IK Oddevold 1-0
17:00 - Jernvallens Arena
 

Div 3 Mellersta Norrland

Dvärsätts BKFränsta IK
Dvärsätts BK - Fränsta IK 3-1
14:00 - Krokoms Sportcentrum
 

Div 4 Medelpad

Kubikenborgs IF 2Matfors IF
Kubikenborgs IF 2 - Matfors IF 0-2
14:15 - Kubikenborgs IP konstgräs
 

Div 5 Medelpad, Slutspel A

Viskans IFKungsnäs FC
Wiskans IF - Kungsnäs FC 4-8
14:00 - Viskans IP
Stöde IFSidsjö-Böle IF
Stöde IF - Sidsjö-Böle IF 0-6
15:00 - Stöde IP
Hassels IFSundsvalls FF Herr
Hassels IF - Sundsvalls FF 1-4
17:00 - Hasselbacken
 

Div 5 Medelpad, Slutspel B

Ljunga IF 1Alnö IF Herr utv
Ljunga IF -Alnö IF Utveckling 0-6
16:00 - Ljungalid
Indals IFSöråkers FF
Indals IF - Söråkers FF
18:00 - Härevallen
Svartviks IF 2Ånge IF
Svartviks IF 2 - Ånge IF 
19:00 - Svartviks IP (ändrad matchtid)
 

OBOS Damallsvenskan

AIKVäxjö
AIK - Växjö DFF 2-1
13:00 - Skytteholms IP
IF BrommapojkarnaFC Rosengård
IF Brommapojkarna - FC Rosengård 0-7
13:00 - Grimsta IP
DjurgårdenKristianstads DFF
Djurgårdens IF - Kristianstads DFF 1-2
15:00 - Stockholms Stadion
Hammarby Trelleborgs FF
Hammarby IF - Trelleborgs FF 5-0
15:00 - Hammarby IP
IFK Norrköping FKPiteå IF DFF
IFK Norrköping FK - Piteå IF DFF 0-1
15:00 - Platinumcars Arena
Linköping FCKIF Örebro DFF
Linköping FC - KIF Örebro DFF 2-1
15:00 - Bilbörsen Arena
 

Elitettan, damer

Sundsvalls DFFIFK Kalmar
Sundsvalls DFF IFK Kalmar 2-2
13:00 - NP3 Arena
Mallbackens IF SunneEskilstuna United DFF
Mallbackens IF - Eskilstuna United DFF 2-1
15:00 - Strandvallen
 

Div 1 Norra, damer

Heffnersklubbans BKGefle IF FF
Heffnersklubbans BK - Gefle IF FF 0-3
14:00 - HK Vallen
 

Div 2 Mellersta Norrland, damer

IFK Timrå emblemHärnösands SK emblem 
IFK Timrå - Härnösands SK 1-0
14:00 - Timrå IP Konstgräs
 

Div 3 Medelpad, Slutspel B, damer

IFK Timrå 2Alnö IF Dam Div 3
IFK Timrå 2 - Alnö IF 2 0-2
16:00 - Bergeforsens IP
 

Matcher i morgon

 

MÅNDAG 17 JUNI

 

EM-slutspelet

   Rumänien logo    Ukraina logo
Rumänien - Ukraina
15:00 - SVT1
   Belgien logo    Slovakien logo
Belgien - Slovakien
18:00 - TV4
   Österrike logo    Frankrike logo
Österrike - Frankrike
21:00 - TV4
 

Superettan

Trelleborgs FFIK Brage
Trelleborgs FF - IK Brage
19:00 - Vångavallen
 

Div 5 Medelpad, Slutspel B

Matfors IF 2IFK Timrå Herr 2
Matfors IF 2 - IFK Timrå 2
19:30 - Thulevallen
 

OBOS Damallsvenskan

BK Häcken FFVittsjö GIK
BK Häcken FF - Vittsjö GIK
19:00 - Bravida Arena
 
Kovlands IF DamSundsvalls FF Dam
Kovlands IF - Sundsvalls FF
19:00 - Ånäsvallen
Medskogsbrons BKSöröje
Medskogsbrons BK - Söröje BF
19:00 - Viforsplan
Stöde IFMatfors IF
Stöde IF - Matfors IF
19:00 - Stöde IP
Sund IF DamSelånger SK 2
Sund IF - Selånger SK 2 uppskjuten
19:00 - Flodbergs IP
 

Div 3 Medelpad, Slutspel B, damer

Njurunda IK          Sidsjö-Böle IF Dam
Njurunda IK - Sidsjö-Böle IF
19:00 - Gumsekullen
Söråkers FFHeffnersklubbans BK
Söråkers FF - Heffnersklubbans BK 3
19:30 - Söråkers IP
 

Matcher igår

 

LÖRDAG 15 JUNI

 

EM-slutspelet

Ungern - Schweiz 1-3
15:00
Spanien - Kroatien 3-0
18:00
   Italien logo    Albanien logo
Italien - Albanien 2-1
21:00
 

Superettan

Gefle IF FFLandskrona BoIS
Gefle IF FF - Landskrona BoIS 1-2
15:00 - Gavlevallen
Skövde AIKDegerfors IF
Skövde AIK - Degerfors IF 0-2
15:00 - Södermalms IP
UtsiktenVarbergs BoIS FC
Utsiktens BK - Varbergs BoIS FC 0-1
15:00 - Bravida Arena
 

Div 2 Norrland

Kiruna FFYtterhogdals IK
Kiruna FF - Ytterhogdals IK 1-1
12:00 - Lombia IP
Umeå FC AkademiIFK Luleå
Umeå FC Akademi - IFK Luleå 0-1
13:00 - Nolia Konstgräs
Bergnäsets AIKTäfteå IK
Bergnäsets AIK - Täfteå IK 4-2
14:00 - JIABvallen
Bodens BK FFTeam TG FF
Bodens BK FF - Team TG FF 1-0
14:00 - Bodens Energi Arena
Älgarna-Härnösand IFGottne IF
Älgarna-Härnösand IF - Gottne IF 3-2
14:00 - Högslättens IP
Skellefteå FFLucksta IF
Skellefteå FF - Lucksta IF 0-0
15:00 - Electrolux Home Arena
 

Div 3 Mellersta Norrland

Selånger SKIFK Umeå
Selånger SK - IFK Umeå 0-2
13:00 - Selånger IP
Kubikenborgs IFBergs IK
Kubikenborgs IF - Bergs IK 10-2
14:00 - Kubikenborgs IP
 

Elitettan, damer

Jitex BKSunnanå SK
Jitex BK - Sunnanå SK 1-2
13:00 - Åbyvallen, Konstgräs
Lidköpings FKUmeå IK FF
Lidköpings FK - Umeå IK FF 1-2
13:00 - Framnäs IP
Gamla Upsala SKMalmö FF
Gamla Upsala SK - Malmö FF 1-2
14:00 - Lötens IP Konstgräs
Alingsås IF FFBollstanäs SK
Alingsås IF FF - Bollstanäs SK 3-0
15:00 - Mjörnvallen
 

Div 1 Norra, damer

Bergnäsets AIKBele Barkarby FF
Bergnäsets AIK - Bele Barkarby FF 1-1
12:00 - JIABvallen
Enskede IKIFK Östersund
Enskede IK - IFK Östersund 3-0
13:00 - Enskede IP
Sandvikens IFIK Brage
Sandvikens IF - IK Brage 2-0
13:00 - Jernvallens Arena
Team TG FFLuleå Fotboll DFF
Team TG FF - Luleå Fotboll DFF 1-0
13:00 - Umeå Energi Arena SOL
Alnö IFSollentuna FK
Alnö IF - Sollentuna FK 0-3
14:00 - Släda IP
Själevads IKKarlbergs BK
Själevads IK - Karlbergs BK 1-0
14:00 - Skyttis IP
 

Div 2 Mellersta Norrland, damer

Ope IF emblemSelånger SK emblem 
Ope IF - Selånger SK 4-2
13:00 - Torvallen
Sundsvalls DFF 2 emblemIFK Östersund 2 emblem 
Sundsvalls DFF 2 - IFK Östersund 2 3-1
13:00 - Kubikenborgs IP konstgräs