Matcher idag

 

SÖNDAG 14 APRIL

 

Allsvenskan

IFK Norrköping FKGAIS
IFK Norrköping FK - GAIS 1-0
14:00 - Platinumcars Arena
Kalmar FFIFK Göteborg
Kalmar FF - IFK Göteborg 0-1
14:00 - Guldfågeln Arena, Kalmar
DjurgårdenIK Sirius FK
Djurgårdens IF - IK Sirius FK 2-0
16:30 - Tele2 Arena
 

Superettan

Trelleborgs FFSandvikens IF
Trelleborgs FF - Sandvikens IF 1-0
13:00 - Vångavallen
Helsingborgs IFUtsikten
Helsingborgs IF - Utsiktens BK 1-1
15:00 - Olympia
 

Div 3 Mellersta Norrland

Kramfors-AlliansenObbola IK
Kramfors-Alliansen - Obbola IK 2-0
14:00 - Kramfors IP
Dvärsätts BKBergs IK
Dvärsätts BK - Bergs IK
16:00 - Jämtkraft Arena
 

P17 Allsvenskan Norra

Skogås-Trångsunds FFGIF Sundsvall
Skogås-Trångsunds FF - GIF Sundsvall 1-2
14:00 - Nytorps Mosse IP
 

P16 Allsvenskan Norra

Gimonäs Umeå IFGIF Sundsvall
Gimonäs Umeå IF - GIF Sundsvall 2-5
16:30 - Umeå Energi Arena SOL
 

OBOS Damallsvenskan

AIKKristianstads DFF
AIK - Kristianstads DFF 1-3
13:00 - Skytteholms IP
Piteå IF DFFVäxjö
Piteå IF DFF - Växjö DFF 3-2
13:00 - LF Arena
FC RosengårdVittsjö GIK
FC Rosengård - Vittsjö GIK 5-0
15:00 - Malmö IP
 

Elitettan, damer

Sunnanå SKAlingsås IF FF
Sunnanå SK - Alingsås IF FF 0-4
12:00 - Electrolux Home Arena
Mallbackens IF SunneIK Uppsala Fotboll
Mallbackens IF - IK Uppsala Fotboll 1-2
15:00 - Fryxellska skolan
 

Div 1 Norra, damer

Bergnäsets AIKGefle IF FF
Bergnäsets AIK - Gefle IF FF 0-7
12:00 - Nyabvallen
IFK ÖstersundKarlbergs BK
IFK Östersund - Karlbergs BK 0-1
13:00 - Jämtkraft Arena
Själevads IKHeffnersklubbans BK
Själevads IK - Heffnersklubbans BK 0-4
14:00 - Skyttis IP
0-1 Lyan Al-Rikabi (14)
0-2 Ida Markström (20)
0-3 Olivia Strand (63)
0-4 Joanna Wallgren (66)
Luleå Fotboll DFFBele Barkarby FF
Luleå Fotboll DFF - Bele Barkarby FF 3-2
15:00 - Nyabvallen
 

Lokala träningsmatcher, herrar

Östavalls IF östavalls ifAlnö IF Herr Utv
Östavalls IF - - Alnö IF Utveckling 4-5
12:00 - Ånge IP
0-1 Melvin Ogebrand (21)
0-2 Melvin Ogebrand (34)
0-3 Melvin Ogebrand (36)
0-4 Jesper Andersson (43)
1-4 Johan Tovar Polanco (44)
2-4 Alexander Sjödin (52)
2-5 Jesper Andersson (55)
3-5 Jonas Sjöberg (70)
4-5 Martin Edlund (88, straff)
Kovlands IF HerrSund IF
Kovlands IF - Sund IF 5-0
12:30 - Westhagen
1-0 Niclas Persson (41)
2-0 Nils Sahlin (52, straff)
3-0 Christoffer Brännström (60)
4-0 Ville Bondén (78)
5-0 Max Henriksson (87)
Straffmiss Sund: Eric Bergkvist (58, utanför)
Utvisningar Sund: Temesgen Haile Teklemichael (50) och Emil Jabari (65).
 
BIK FotbollIFK Timrå Herr
BIK Fotboll - IFK Timrå 3-4
16:00 - Bondsjöhöjdens IP
0-1 Johan Kolbäck (14)
0-2 Johan Kolbäck (50)
1-2 Mohamad Zamil Saleban Deria (55, straff)
2-2 Calle Thunberg (62)
3-2 Mohamad Zamil Saleban Deria (74)
3-3 Johan Kolbäck (79)
3-4 Elias Granlöf (85)
 
Ljunga IF 1 emblemStöde IF emblem
Ljunga IF - Stöde IF 1-9 (0-6)
1830 - Ånge IP
Mål Ljunga: Aron Abalosa
Mål Stöde: Andrew Söderberg (6)t, Oskar Engström (2) och Aron Norbäck.
 

Lokala träningsmatcher, damer

Kramfors AlliansenKovlands IF
Kramfors Alliansen - Kovlands IF 0-0
10:30 - Kramfors IP
Sund IFSöröje
Sund IF - Söröje BF 2-0
11:00 - Kubikenborgs IP, konstgräs
1-0 Bimbim Tuominen (37)
2-0 Cristine Tjernström (41)
Sundsvalls FF DamDelsbo IF Dam
Sundsvalls FF - Delsbo IF 5-0
13:15 - Baldershovs IP, Konstgräs
1-0 Elin Øye (10)
2-0 Tilde Norlén (47)
3-0 Kerstin Blomberg (64)
4-0 Nenneh Näslund Sandström (76)
5-0 Irma Hübenette (80)
Härnösands SKIFK Timrå Dam
Härnösands SK - IFK Timrå 1-3
13:30 - Högslättens IP
0-1 Paula Gonzalez Gomez (11)
1-1 Klara Åström (15)
1-2 Paula Gonzalez Gomez (52)
1-3 Ebba Matiasson (88)
Matfors IFIFK Timrå Dam
Matfors IF - IFK Timrå Utveckling ?-?
16:30 - Westhagen
Söråkers FFRamviks IF , Division 3 Dam Ångermanland 2023
Söråkers FF - Ramviks IF 7-0
19:00 - Söråkers IP
Mål Söråker: Alva Byström (4), Tilda Lundqvist, Nora Staaf och Lollo.
 

Matcher i morgon

 

MÅNDAG 15 APRIL

 

Allsvenskan

BK HäckenIF Brommapojkarna
BK Häcken - IF Brommapojkarna
19:00 - Bravida Arena
IFK VärnamoMalmö FF
IFK Värnamo - Malmö FF
19:00 - Borås Arena
HammarbyIF Elfsborg
Hammarby IF - IF Elfsborg
19:10 - Tele2 Arena
 

Superettan

Gefle IF FFDegerfors IF
Gefle IF FF - Degerfors IF
19:00 - Gavlevallen
Örgryte IS FotbollIK Brage
Örgryte IS - IK Brage
19:00 - Gamla Ullevi
 

Matcher igår

 

LÖRDAG 13 APRIL

 

P16 Future Team-turnering

Sverige Danmark
Sverige - Danmark 1-1 (5-4 e s)
11:00 - Proximus Basecamp
Belgien Nederländerna
Belgien - Nederländerna
14:00 - Proximus Basecamp
 

Allsvenskan

Mjällby AIFAIK
Mjällby AIF - AIK 1-1
15:00 - Strandvallen
Västerås SK FKHalmstad
Västerås SK FK - Halmstads BK 0-1
17:30 - Hitachi Energy Arena
 

Superettan

Landskrona BoISIK Oddevold
Landskrona BoIS - IK Oddevold 2-1
15:00 - Landskrona IP
Varbergs BoIS FCÖstersund
Varbergs BoIS FC - Östersunds FK 2-0
15:00 - Påskbergsvallen
 

Div 2 Norrland

Älgarna-Härnösand IFKiruna FF
Älgarna-Härnösand IF - Kiruna FF 1-3
12:00 - Högslättens IP
IFK LuleåYtterhogdals IK
IFK Luleå - Ytterhogdals IK 2-1
14:00 - Nyabvallen
Täfteå IKSkellefteå FF
Täfteå IK - Skellefteå FF 1-3
14:00 - Täfteborg
Team TG FFIFK Östersund
Team TG FF - IFK Östersund 2-1
16:00 - Umeå Energi Arena SOL
Umeå FC AkademiFrösö IF
Umeå FC Akademi - Frösö IF 1-0
16:00 - Tegstunet
Gottne IFLucksta IF
Gottne IF - Lucksta IF 3-2
19:00 - Skyttis IP
1-0 Niklas Palm (8) ...lobb över utrusande mv.
1-1 Amir Hossein Payande (17)
2-1 självmål (24) ...nick över egen mv.
3-1 Liam Collins (57) ...skoningslös på Danny Harmons inlägg.
3-2 Abdulie Turay (90)
 

Div 3 Mellersta Norrland

Björna IFFränsta IK
Björna IF - Fränsta IK 1-3
13:00 - Skyttis IP
1-0 Ugur Akdag (5)
1-1 Oskar Nordlund (14)
1-2 Linus Abou-Reslam (24)
1-3 Oskar Nordlund (74)
Kubikenborgs IFIFK Umeå
Kubikenborgs IF - IFK Umeå 7-0
14:00 - Kubikenborgs IP, konstgräs
1-0 Linus Hallenius (26)
2-0 Linus Hallenius (27)
3-0 Linus Sahlin (42) ...pass Linus H.
4-0 Linus Hallenius (46)
5-0 Linus Hallenius (49)
6-0 Linus Hallenius (60)
7-0 Axel Näsholm (81)
Ope IFAlnö IF
Ope IF - Alnö IF 2-1
16:00 - Jämtkraft Arena
1-0 Jesper Andersson (56)
1-1 Jesper Andersson (77)
2-1 Petter Magnusson (89) ...volley i krysset
 

P19 Allsvenskan

IFK Norrköping FKGIF Sundsvall
IFK Norrköping FK - GIF Sundsvall 1-3
16:00 - Platinumcars Arena
 

OBOS Damallsvenskan

IF BrommapojkarnaLinköping FC
IF Brommapojkarna - Linköping FC 0-0
13:00 - Grimsta IP
BK Häcken FFIFK Norrköping FK
BK Häcken FF - IFK Norrköping FK 4-3
15:00 - Bravida Arena
DjurgårdenTrelleborgs FF
Djurgårdens IF - - Trelleborgs FF 2-0
15:00 - Stockholms Stadion
KIF Örebro DFFHammarby
KIF Örebro DFF - Hammarby IF 0-1
15:00 - Behrn Arena
 

Elitettan, damer

Eskilstuna United DFFJitex BK
Eskilstuna United DFF - Jitex BK 2-0
13:00 - Larslunda IP
Malmö FFUmeå IK FF
Malmö FF - Umeå IK FF 0-4
14:00 - Eleda Stadion
Sundsvalls DFFGamla Upsala SK
Sundsvalls DFF - Gamla Upsala SK 0-3
14:00 - NP3 Arena
0-1 uppgift saknas ännu (49)
0-2 uppgift saknas ännu (55)
0-3 uppgift saknas ännu (80)
Bollstanäs SKIFK Kalmar
Bollstanäs SK - IFK Kalmar 2-1
16:00 - Bollstanäs IP
 

Div 1 Norra, damer

Sandvikens IFAlnö IF
Sandvikens IF - Alnö IF 3-0
13:00 - Jernvallens Arena
1-0 Karin Winka (19) ...vänsterskott stolpe in.
2-0 Signe Zetterberg (81)
3-0 Signe Zetterberg (89)
Team TG FFIK Brage
Team TG FF - IK Brage 4-1
13:00 - Umeå Energi Arena SOL
Enskede IKSollentuna FK
Enskede IK - Sollentuna FK 1-3
14:00 - Enskede IP
 

Lokala träningsmatcher, herrar

Sundsvalls FF HerrIFK Sundsvall
Sundsvalls FF - IFK Sundsvall 1-4
10:00 - Baldershovs IP, konstgräs
0-1 uppgift saknas ännu (33)
1-1 Victor Andersson (40)
1-2 uppgift saknas ännu (45)
1-3 uppgift saknas ännu (56)
1-4 uppgift saknas ännu (60)
Essviks AIFSidsjö-Böle IF
Essviks AIF - Sidsjö-Böle IF 1-3
10:30 - Westhagen
Matfors IFSelånger SK
Matfors IF - Selånger SK 2 3-2
12:30 - Baldershovs IP, Konstgräs
Uppgifter om målgörare saknas ännu.
Strands IF Div4Svartviks IF
Strands IF - Svartviks IF 2-0
13:00 - Glysis Sparbanken Arena
1-0 Alex Tjärnberg (24)
2-0 Leo Palm (85)
Ånge IFKungsnäs FC
Ånge IF - Kungsnäs FC 1-2
17:30 - Ånge IP
0-1 Albin Mattisson (34)
0-2 David Secka (43)
1-2 Zakaria Ibrahim (71)
 

Lokala träningsmatcher, damer

Heffnersklubban BKKöpmanholmen-Bjästa FF Dam
Heffnersklubban BK 2 - Köpmanholmen-Bjästa FF 1-1
13:00 - HK Vallen
0-1 uppgift saknas ännu (43)
1-1 Jazmine Ben Naceur (62)
Kovlands IFSalsåker-Ullångers IF
Kovlands IF - Höga Kusten Fotboll 3-1
15:15 - HK Vallen
Mål Kovland: Malin Nilsson 2 och Sandra Ehrnholm.
Mål Höga Kusten: uppgift saknas ännu.