Målvakten Oscar Linnér ansluter till GIF Sundsvall – lånas in från Bundesöligaklubb

6 feb 2022 Allsvenskan

GIF Sundsvall lånar in Arminia Bielefeldts 24-årige målvakt Oscar Linnér fram till och med den 31 juli.
Linnér som 2018 var med och tog SM-guld med AIK som främsta merit utöver en A-langskamp.
– Jag kommer bara vara i Giffarna en kortare period preliminärt men jag hoppas att min rutin och mina erfarenheter som jag trots min unga ålder har byggt upp ska kunna hjälpa till att höja nivån i verksamheten, Säger Oscar Linnér till klubbens hemsida.

GIF Sundsvall har redan tre målvakter under kontrakt.

Men det hindrar inte de allsvenska nykomlingarna att låna in Arminia Bielefeldts Oscar Linnér som haft tufft i konkurrensen med Stefan Ortega, en av ligans bästa målvakter.

Kontraktet är skrivet till och med 31 juli. Linnér, som har Stocksunds IF som moderklubb, är 24 år men redan 2018 som 21-åring var han med och tog SM-guld med AIK. 2020 flyttade Linnér ner till Tyskland men ifjol lånades han ut till italienska Brescia där det inte blev många matcher heller så det lär vara en spelsugen keeper som ansluter till GIF.

Så här säger Oscar Linnér om den kommande tiden i Sundsvall till klubbens hemsida:

– Det känns bra. Jag har varit mycket i Sundsvall senaste åren då min flickvän med familj bor där. Därav blir det naturligt för mig att komma till Sundsvall och jag är säker på att jag kommer trivas i stan. Jag har lärt känna många människor i Sundsvall och jag känner flera spelare i laget sedan tidigare. Min förhoppning är att GIF Sundsvall ska ta steget mot få ut den potential som klubben har. Det är viktigt för svensk fotboll och Allsvenskan att vi har ett lag från norra Sverige i högsta serien, dels för supportrarna i stan Sundsvall men också för alla barn och unga i norra Sverige, att de kan få en närhet till Allsvenskan genom GIF Sundsvall.

Oscar fortsätter:

– Jag kommer bara vara i Giffarna en kortare period preliminärt men jag hoppas att min rutin och mina erfarenheter som jag trots min unga ålder har byggt upp ska kunna hjälpa till att höja nivån i verksamheten, både på och utanför planen. Jag dedikerar 100% av mig själv till GIF Sundsvall under perioden jag är här och hoppas innerligt att utfallet ska bli bra både för mig själv och klubben, Säger Oscar Linnér.

Sportchefen Urban Hagblom är nöjd med sitt målvaktslån:

- Vi är enormt glada och stolta över att Oscar Linnér väljer GIF Sundsvall som nästa utvecklingsmiljö utifrån den internationella miljön han varit verksam i de sista åren. Vi får en målvakt med erfarenhet från Tyskland, Italien samt ifrån landslaget. Vi skall göra denna låneperiod till en optimal utvecklingsmiljö för Oscar och för GIF Sundsvall. Med konkurrenssituationen på målvakterna står vi i GIF Sundsvall bra rustade för den allsvenska säsongen 2022.

Nyförvärv & spelarförluster inför den allsvenska seriestarten

31 mar 2023 Allsvenskan

Så var det åter dags för premiär för vårt kära Allsvenskan, tyvärr utan deltagande av GIF Sundsvall denna säsong.Då vi vet att många i distriktet ändå...

Läs mer

Allsvenskan - resultat, matchfakta & tabell

21 mar 2023 Allsvenskan

2023 har dessvärre inte Medelpad någon representant i vår högsta serie utan vi får följa GIF Sundsvall i Superettan i år.Därför kommer vår bevakning b...

Läs mer

Efter degraderingen - GIF Sundsvall flyttas från Allsvenskan till Superettan på Lokalfotbollen

14 nov 2022 Allsvenskan

I och med degraderingen kommer ni från och med idag att åter igen, tyvärr, att få läsa om GIF Sundsvall under fliken Superettan och inte under Allsven...

Läs mer

GIF och Clarhaut går skilda vägar: "Jag vill tacka alla"

11 nov 2022 Allsvenskan

Det blir inte Brian Clarhaut som står vid rodret när GIF Sundsvall ska försöka undvika alla blindskären i Superettan i seglatsen tillbaka till Allsven...

Läs mer

Ex-Giffare sänkte GIF Sundsvall i avslutningsmatchen

6 nov 2022 Allsvenskan

Det blev ingen ny seger över Kalmar för GIF Sundsvall.Smålänningarna jagade Europaplats och kunde vinna med klara 4-0 sedan ex-Giffaren Oliver Berg in...

Läs mer

GIF Sundsvall avslutar årets säsong nere i Kalmar: "Visat att vi kan slå dem"

6 nov 2022 Allsvenskan

I våras satte Pontus Engblom segermålet på stopptid hemma mot Kalmar FF.Utöver den vinsten har det bara blivit blott ytterligare tre.Idag avslutar GIF...

Läs mer