Ahmed During tar steget från ungdomsfotboll upp till A-laget "på riktigt".

22 dec 2023 Superettan

Från Nacksta till GIF Sundsvalls A-trupp.
Den resan har offensive mittfältaren Ahmed During tagit, och den lär inte stanna där?
- Jag har varit med och tränat Ahmed från det att han var 8 år och tills att han kom med i akademin, så det är speciellt att få möjligheten att vara med och ge honom chansen i A-laget, säger sportchefen Joel Cedergren till klubbens hemsida.

Den offensive och målfarlige mittfältaren Ahmed During debuterade redan i våras med A-laget i en försäsongsmatch mot Östersunds FK och har under säsongen tränat regelbundet med seniorerna och varit en viktig pjäs i det P19-lag som tog sig upp i Allsvenskan. Nu har 19-åringen kritat på ett treårskontrakt med moderklubben.

Så här säger akademichefen Markus Tilly om sin adept till klubbens hemsida:
- Ahmed har en otrolig spets offensivt, blev tvåa i skytteligan i P19 Superettan Norra under 2023 med sina 22 mål. Extra kul är det med en spelare som tillhört GIF från barnsben, förutom ett år i Kuben, och vuxit upp i Nacksta. Han är också ett exempel på att det går att komma till elitfotbollen på många olika sätt, där han inte kom in på NIU utan går på LIU (Lokalt Fotbollsgymnasium).

- Jag har varit med och tränat Ahmed från det att han var 8 år och tills att han kom med i akademin, så det är speciellt att få möjligheten att vara med och ge honom chansen i A-laget. Ahmed har, precis som Tilly varit inne på (se ovan) en ordentlig spets med sin fart och förmåga att driva bollen i hög fart. Han är också duktig på att själv ta sig förbi spelare, vilket är en egenskap vi behöver få in i laget. När jag själv kom i avslutslägen så såg jag bara en stor målvakt, Ahmed ser luckorna istället och är en bra avslutare. Är nyfiken på att se om han redan i år han ta en ordinarie plats, säger sportchefen Joel Cedergren imponerat.

Erol Ates blir ny huvudtränare i GIF Sundsvall: "Ser fram emot att få börja"

12 jul 2024 Superettan

Under förmiddagen idag presenterade GIF Sundsvall sin nye huvudtränare. Det blir 32-årige Erol Ates som senast kommer från Järvenpään Palloseura i den...

Läs mer

GIF Sundsvall satte inte chanserna och föll även mot Örebro Sport - Ettan here we come...

29 jun 2024 Superettan

Det var pridedag i Sundsvall idag och GIF Sundsvall visade också stolthet i sitt spel men man brände sina chanser och fick inkassera en sur 1-3-förlus...

Läs mer

Brage va lage' att slå för GIF Sundsvall - men se, det gick inte alls...

23 jun 2024 Superettan

Tio matcher utan vinst nu efter pinsamma 0-5 mot IK Brage och fortsatt jumboplats. Senaste gången GIF Sundsvall fick smaka på segerns sötma var 12 apr...

Läs mer

Marcelo Palomino räddade poäng åt GIF Sundsvall med sitt kvitteringsmål mot Örgryte - ligger dock fortfarande jumbo

17 jun 2024 Superettan

GIF Sundsvall ligger sist (!) i Superettan trots 1-1 borta mot Örgryte under fredagskvällen i en match där man, som vanligt, hamnade i underläge först...

Läs mer

Det blev ingen Ion Doros-effekt - GIF Sundsvall föll mot Helsingborg och ligger nu sist i Superettan

2 jun 2024 Superettan

Det blev ingen Ion Doros-effekt även om Yacqub Finey gav GIF Sundsvall en tidig ledning men gästande Helsingborg vände efter två skott i krysset och a...

Läs mer

GIF Sundsvall tappar sin huvudtränare - Douglas Jacobsen går till Hammarby?

1 jun 2024 Superettan

GIF Sundsvalls huvudtränare Douglas Jakobsen lämnar sitt uppdrag.Enligt Sportbladets uppgifter är 28-åringen nu istället klar för Hammarby, där han ko...

Läs mer